Warning: Creating default object from empty value in /membri/bigalbania/mkportal/include/IPB/ipb_out.php on line 57
Vasjan Lami - Gruan e njoha te dera e Teatrit Kombetar - ::::::: bigalbania :::::::
Ultimo Urlo - Inviato da: ONIX - Domenica, 26 Novembre 2017 13:37
Pershendetje te gjitheve . Mbas shume vitesh e gjej prap sitin online . Kush don te kete kontakt te me lere nje mesazh privat per tu lidhur ne facebook .
 
Reply to this topicStart new topic
> Vasjan Lami - Gruan e njoha te dera e Teatrit Kombetar, aktor i shum? roleve n? film dhe n? teat
123456
post Feb 15 2007, 11:50 PM
Post #1


Moderator
Group Icon

Group: super moderator
Posts: 1,881
Joined: 15-May 06
Member No.: 436
klienti BT: bit tornado
klienti p2p: limewire
Vendndodhia: albania
Gjinia: MashkullVasjan Lami - Gruan e njoha te dera e Teatrit Kombetar


Vasjan Lami ka lindur nĂ« TiranĂ« dhe Ă«shtĂ« aktor i shumĂ« roleve nĂ« film dhe nĂ« teatĂ«r. NdĂ«r rolet e shumta tĂ« tij nĂ« kinematografi mund tĂ« veçojmĂ« rolet nĂ« filmin “Gracka”, “Hijet qĂ« mbeten pas”, ‘Kur hapeshin dyert e jetĂ«s, “NjerĂ«z nĂ«n rymĂ«â€, “NatĂ« e fundit”, “Dasma e Sakos”. “Lule tĂ« kuqe, lule tĂ« verdha”, “NatĂ« pa hĂ«nĂ«â€ etj, MenjĂ«herĂ« pasi mbaron studimet e mesme konkurron pĂ«r aktrim dhe fiton menjĂ«herĂ«. NĂ« vitin 1982 diplomohet me nota tĂ« shkĂ«lqyera. QĂ« nga ky vit ai punon nĂ« Teatrin KombĂ«tar duke realizuar gjatĂ« kĂ«saj peridhe njĂ« galeri rolesh, jo vetĂ«m nĂ« teatĂ«r, por edhe nĂ« film. Deri tani ai ka arshivuar nĂ« arkivin e tij artistik mbi pesĂ«dhjetĂ« role.Ka interpretuar pĂ«rkrah korifejve tĂ« kinemasĂ« shqiptare, si Sulejman Pitarka, SandĂ«r Prosi, PjetĂ«r Gjoka, Ndrek Luca, e shumĂ« aktorĂ«ve tĂ« tjerĂ«.

Personazhi i tij i parĂ« nĂ« teatĂ«r Ă«shtĂ« roli i Jakobinit tek drama “ShpĂ«rthime pranverore” tĂ« Bashkim HoxhĂ«s, ndĂ«rsa roli i tij i parĂ« nĂ« film Ă«shtĂ« te “Qortimet e VjeshtĂ«s”. ËshtĂ« i martuar dhe ka vetĂ«m njĂ« vajzĂ« 17-vjeçare, e cila studion tek shkolla “Harry Fultz”. Me gruan Ă«shtĂ« njohur te sporteli i biletave tĂ« Teatrit KombĂ«tar nĂ« vitin 1982. Shkaku i njohjes me tĂ«, Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« mungesa e biletave, ku Vasjani e ka ndihmuar pĂ«r tĂ« gjetur njĂ« biletĂ« dhe kĂ«shtu nga ai moment Ă«shtĂ« ndezur edhe shkĂ«ndija e dashurisĂ« brenda shpirtit tĂ« njĂ«ri-tjetrit. Ata janĂ« shumĂ« tĂ« lumtur nga jeta e tyre bashkĂ«shortore. Pika e dobĂ«t e tyre Ă«shtĂ« vajza e tyre e vetme, e cila Ă«shtĂ« 17-vjeç dhe Ă«shtĂ« shumĂ« e apasionuar pas elektronikĂ«s, pikturĂ«s dhe teatrit.

Ju keni interpretuar shumë role në kinematografi dhe në teatër. Kur e keni luajtur rolin e parë dhe ku e keni luajtur këtë rol, në film apo në teatër?
Rolin tim tĂ« parĂ« unĂ« e kam pasur nĂ« teatĂ«r nĂ« vitin 1982. Interpretova Jakobinin tek drama “VĂ«rshime pranverore” tĂ« shkruar nga shkrimtari i mirĂ«njohur Bashkim Hoxha. Kur interpretova kĂ«tĂ« rol, ishte koha kur unĂ« sapo kisha filluar punĂ« si aktor nĂ« Teatrin KombĂ«tar, ndĂ«rkohĂ« qĂ« nĂ« kĂ«tĂ« periudhĂ« ne sapo kishim filluar xhirimet pĂ«r dramĂ«n “Arturio Ui”. Ky ka qenĂ« edhe fillimi im nĂ« teatĂ«r. Jakobini, i cili Ă«shtĂ« edhe personazhi im i parĂ« si aktor teatri, mĂ« ka dhĂ«nĂ« jo vetĂ«m shumĂ« emocione, por ka shĂ«rbyer edhe si pikĂ«nisje e pikĂ« referimi pĂ«r tĂ« gjitha rolet e mia qĂ« erdhĂ«n mĂ« pas.

Personazhi i Jakobinit, që shënon edhe rolin tuaj të parë, ka qenë një personazh pozitiv, apo negativ? Ka qenë një personazh negativ, madje shumë negativ, por megjithatë unë jam ndjerë shumë mirë në këtë rol pavarësisht anëve negative të personazhit tim.
Po rruga juaj artistike në kinema me cilin film ka nisur?
Ruga ime artistike nĂ« kinematografi ka nisur me filmin “Qortimet e vjeshtĂ«s”.
Nga të gjithë rolet që keni interpretuar në filma çfarë mund të veçosh?
UnĂ« kam interpretuar mĂ« shumĂ« se njĂ«zet role nĂ« kinematografi, por, ndĂ«r kĂ«ta role unĂ« mund tĂ« veçoj filmin “Gracka”, “Hijet qĂ« mbeten pas”, ‘Kur hapeshin dyert e jetĂ«s, “NjerĂ«z nĂ«n rymĂ«â€, “NatĂ« e fundit”, “Dasma e Sakos”, “Lule tĂ« kuqe, lule tĂ« verdha, “NatĂ« pa hĂ«nĂ«â€, etj.

Në rrugën tuaj të gjatë artistike, ka ndonjë film që ju ka mërzitur shumë?
ËshtĂ« filmi “Gracka” i regjisorit Sajmir Kumbaro dhe qĂ« u realizua nĂ« vitin 1982. Ky film na ka vĂ«nĂ« nĂ« njĂ« siklet tĂ« madh. Ngjarjet e kĂ«tij filmi zhvilloheshin para çlirimit dhe kishin tĂ« bĂ«nin me spiunazhin. NĂ« kĂ«tĂ« film tregohet, se si ne u’a kishim hedhur amerikanĂ«ve dhe e gjithĂ« kjo lojĂ« ishte drejtuar nga Mehmet Shehu. NĂ« momnetin qĂ« mbaruan xhirimet e filmit dhe duhej qĂ« tĂ« shfaqej filmi nĂ« tĂ« gjitha kinematĂ« shqiqptare, Mehmet Shehu u akuzua nga Partia e PunĂ«s si poliagjent. KĂ«shtu qĂ« ne ishim nĂ« dilemĂ« tĂ« madhe nĂ« do tĂ« shfaqej apo jo nĂ« kinema ky film.
NĂ« moshĂ«n e fĂ«mijĂ«risĂ« dhe tĂ« rinisĂ« çfarĂ« natyre keni qenĂ« dhe çfarĂ« dĂ«shirash kishit. ËndĂ«rronit tĂ« bĂ«heshit njĂ« aktor i madh, apo kishit Ă«ndrra tĂ« tjera nĂ« kĂ«to dy periudha shumĂ« tĂ« bukura pĂ«r çdo njeri?

Edhe në moshën e rinisë edhe gjatë periudhës së adoloshencës unë kam qenë një fëmijë shumë i shkathët. Kam qenë dhe një fëmijë me shumë humor. Më pëlqenin shumë aktivitetet që zhvilloheshin në shkollën 8-vjeçare dhe në gjimnaz dhe unë nuk mund të qëndroja për asnjë moment larg këtyre aktiviteteve. Pothuajse në të gjitha aktivitetet që organizonte shkolla unë isha pjesëmarrës. Megjithatë spunton e parë për të vazhduar për aktor ma ka dhënë mamaja ime.
Tani që keni hyrë në këtë rrugë dhe keni aktruar në shumë filma dhe drama, mendoni se arti, krahas lodhjes dhe kënaqësisë shpirtërore, të ndihmon shumë në jetë dhe në familje? Unë jam shumë i lumtur që kam hyrë në këtë rrugë, sepse nga arti kam përfituar mjaft gjëra me vlerë. Profesioni i artistit është një privilegj shumë i madh, sepse ndjen një kënaqësi të jashtëzakonshme kur takon dikë dhe ai të thotë, se të njeh përmes ekranit apo skenës. Këtë kënaqësi nuk nuk ta jep asnjë profesion tjetër.
Krahas aktrimit nĂ« skenĂ« dhe nĂ« kinematografi, ju kemi parĂ« edhe nĂ« dublime. Madje ju keni dubluar Antonion tek telenovela “PĂ«r ty”, e cila ka qenĂ« njĂ« telenovelĂ« shumĂ« e ndjekur. Pas dublimit tĂ« kĂ«tij personazhi tĂ« adhuruar nga shqiptarĂ«t si tĂ« Ă«shtĂ« dukur kjo eksperiencĂ« e re?

Dublimi i Antonios tek telenovela “PĂ«r ty” nuk Ă«shtĂ« dublimi im i parĂ« qĂ« kam bĂ«rĂ«. PĂ«rpara se tĂ« dubloja kĂ«tĂ« rol, kam dubluar tek pjesa “Rruga me pisha”. Regjisori i telenovelĂ«s “PĂ«r ty”, Sokol Bllaca kishte bashkĂ«punuar me mua tek “Ruga me Pisha”, ndaj mĂ« kĂ«rkoi tĂ« dubloja Antonion, pasi sipas tij, unĂ« e njihja mirĂ« gjuhĂ«n e mikrofonit.
Antonio që keni dubluar është një personazh që ka jetuar mes dy dashurive. Po Vasjan Lami midis sa dashurive jeton?
Unë jetoj vetëm mes një dashurie dhe kjo dashuri e vetme është familja ime.

Jeni i lumtur nga kjo dashuri dhe nga familja juaj?
Jam shumë i lumtur, ndaj kam kënaqësinë ta ruaj këtë dashuri, sepse kam dhënë dhe kam marrë maksimumin prej saj.
Në shumë raste, juve ju ka rënë të aktroni në krah të femrave të bukura, bashkëshortja ju ka shprehur ndonjëherë xhelozi në lidhje me këtë problem?
Ansolutisht jo. Bashkëshotja ime ka avantazhin, sepse ndodhet në shumë pjesë të ditës pranë meje. Xhelozi do të kishte nëse do të kishte mister në këtë punë, kështu që ajo nuk ka mister. Të dy e pijmë kafenë e mëngjezit bashkë. Për fat edhe punën e kemi shumë afër njëri-tjetrit.

Sa vjet keni që jetoni bashkë?
Kemi njëzet vjet që jetojmë bashkë dhe tashmë ajo është mësuar me jetën që bëj unë, xheloze mund të ketë qenë fillmisht. Ajo është rritur me teatrin dhe ka shumë elementë artistikë brenda saj. Si dhe kur trokiti dashuria juaj bashkëshotore? Me gruan jam njohur tek dyert e Teatrit Kombëtar në vitin 1982. Ajo ishte shumë e pasionuar pas shfaqjeve që jepeshin në teatër. Atë ditë kur e njoha unë ishin mbaruar të gjitha biletat e shfaqjes që dëshironte të shikonte ajo. Unë e e ndihmova për të gjetur biletë. Kjo ishte dita e parë e njohjes me bashkëshorten time. Pas dy vjetësh u fejuam dhe pak më vonë bëmë edhe martesën.

Cila ishte cilësia që të tërhoqi më shumë tek ajo, bukuria apo ndonjë cilësi tjetër?
Fillimisht mua më tërhoqi bukuria, ndërsa më pas bota shpitërore e saj.
Cili është misioni juaj në skenë?
Misioni im në skenë është të interpretoj sa më bukur dhe të ngjall emocione të mëdha tek publiku që ndodhet në sallë.
Po misioni juaj në familje dhe në shoqëri?
Të jap maksimumin e përkushtimit tim.

Cila është pika juaj e dobët?
Pika ime e dobĂ«t Ă«shtĂ« vajza ime e vetme. MĂ« vjen keq qĂ« ajo nuk ka ndonjĂ« motĂ«r apo vĂ«lla, por unĂ« dhe mamja e saj jemi munduar t’i qĂ«ndrojmĂ« sa mĂ« pranĂ« dhe t’i plotĂ«sojmĂ« çdo dĂ«shirĂ« dhĂ« Ă«ndĂ«rr qĂ« ka. Ajo Ă«shtĂ« krenaria ime, studion tek “Harry Fultz”, Ă«shtĂ« njĂ« vajzĂ« qĂ« mĂ«son shumĂ« dhe Ă«shtĂ« mjaft sistematike.
Ka marrë diçka nga profesioni i babait të saj aktor?
Ka marrë. Ajo është shumë e apasionuar shumë pas pikturës dhe teatrit.


--------------------
Katnaria oshte e pafajshme( Qazim Mulleti)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
post
Post #


Reklama google!


Group: Bot

Joined: Today, 14:16:05
Go to the top of the page
 
Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 

RSS Lo-Fi Version Time is now: 1st April 2020 - 02:16 PM
Design by: Skins for IPB & eBiz Talk

MKPortal M1.1.2b ©2003-2007 mkportal.it